Jakoś tak wyszło, że ostatnio sięgam do tradycyjnych przepisów. Bohaterem dzisiejszego odcinka jest Forszmak lubelski. Rodzaj gulaszu w skład którego wchodzi mięso, wędzona kiełbasa, kiszone ogórki i cebula. Będąc kilka lat temu w Lublinie odwiedziłam kilka restauracji na Rynku. Nie wiem czyje zdumienie było większe, kelnerek w restauracjach kiedy pytałam o forszmak, czy moje kiedy odpowiadały " A co to jest ? " W końcu zniechęcona i głodna zjadłam jakiś kotlet i wróciłam z mocnym postanowieniem, że maj nie maj, pasuje nie pasuje, ugotuję sama w domu :)
Forszmak zagościł w mojej kuchni na dobre, kiedy przychodzą jesienne chłody, wyjmuję kiszone ogórki mojej Mamy i w mgnieniu oka cieszę się smakiem lubelskiego specjału ;-)
Przepis jest sumą poszukiwań na różnych kulinarnych blogach, stronach lokalnych i stronie Ministerstwa Rolnictwa.
Składniki:
- 500 g mięsa ( schab, szynka ale może być też filet z kurczaka, filet z indyka ) *
- 200 g wędzonej kiełbasy
- duża cebula
- 3-4 kiszone ogórki
- 2 liście laurowe
- kilka ziaren czarnego pieprzu
- 3- 4 ziarna ziela angielskiego
- 2 łyżki koncentratu pomidorowego
- 1 łyżeczka słodkiej papryki (ja używam wędzonej)
- sól
- olej do smażenia
- ok 500 ml wody
Wykonanie:
Mięso umyć, osuszyć na papierowym ręczniku, pokroić w plastry a następnie w słupki. Olej rozgrzać na patelni, mięso posypać lekko mąką a następnie obsmażyć partiami na rozgrzanym tłuszczu. Przełożyć do garnka. Cebulę pokroić w piórka a następnie przesmażyć na oleju. Przełożyć do mięsa Kiełbasę pokroić w półkrążki i przesmażyć na pozostałym po smażeniu cebuli oleju. Dodać sól ( ostrożnie, mogą być słone ogórki), pieprz, ziele angielskie i liść laurowym zalać wodą i gotować na wolnym ogniu ok 1-1,5 godziny w zależności od tego jakiego mięsa użyliśmy ( kurczaka i indyka gotujemy krócej). W połowie gotowania dodać starte na grubych oczkach ogórki, koncentrat pomidorowy.
Podawać z chlebem lub bagietką. Można dodać łyżkę śmietany ale ja nie dodaję.
* Do przygotowania tego forszmaku użyłam mięsa z kurczaka.
* Do przygotowania tego forszmaku użyłam mięsa z kurczaka.
Forszmak lubelski jest w menu Pyzatej Chaty http://pyzatachata.pl/.
OdpowiedzUsuńNiestety miejsce mocno oblegane.